kulah

Firik Dondurma Yediniz mi ?

KAHRAMANMARAŞTA BİR İLK ;

FİRİK DONDURMA’NIN O EŞSİZ LEZZETİNİ HERKES TADABİLECEK.

FİRİK : DONDURMANIN ŞOKLAMA ÜNİTESİNE GİRMEDEN ÖNCEKİ HALİDİR, -6 DERECEDİR , ÇABUK ERİR AMA ŞOKLANMIŞ DONDURMAYA ORANLA ÇOK DAHA FAZLA TÜKETİLEBİLİR.

MARGİDO DONDURMALARI ; HANEFİ MAHÇİÇEK STADI KARŞISI.
BEKLİYORUZ. . .
slide-kuc

Dondurmanın Tarihi !

Dünyanın birçok yerinde keyifle tüketilen dondurmanın nerede,nasıl ve hangi tarihte ortaya çıktığına dair birçok bilgi vardır.ama bu verilerin nir çoğu tarihsel bir kanıta sahip değillerdir.biz yinede tüm görüşlere kısaca yer vermeye çalışacağız.

Bazı kaynaklarda Antik Yunanda dondurma benzeri bir besinin varlığından söz edilmektedir.Bu görüşe göre dondurma Antik Yunan da çok eski tarihlerden beri var olan ve asiller tarafından tüketilen bir tatlı türüdür.İmparator Neronun bir tür buzlu dondurma yediği söylenerek dondurma Kral Nero’nun tatlısı diye tabir edilmektedir.

Bir diğer görüş ise dondurmanın Çin de keşfedildiğine dairdir.Çin de asırlardır tüketilen dondurma 1292 de Marco Polo ‘nun getirdiği tariflerle Avrupa’da tanınmıştır.Çin de üretilen dondurmanın içerisinde : nişasta ve tuz vardır.Avrupa mutfağına giren dondurma Fransız aşçıların katkılarıyla bazı değişimlere uğrayarak vazgeçilmez bir lezzet haline gelmiştir.

Dondurmanın kaynağıyla ilgili üçüncü görüş ise Perslere uzanmaktadır.dondurma yapmak için İran bölgesindeki Persler dağların yüksek tepelerinden kar toplar ve topladıkları bu karları;süt,kaymak,bal,şerbet ve benzeri tatlandırıcılarla harmanlayarak lezzetli bir tat elde ediyorlardı. Aslında geniş bir pencereden bakıldığında bu farklı görüşlerin hepside gerçeği yansıtmaktadır.Dondurma farklı coğrafyalarda farklı tarihlerde,farklı isim ve tatlarla ortaya çıkan bir besindir,bu sebepten ötürü menşei ile ilgili kesin bir sonuca varmak çok zordur.Ama bir gerçek var ki hem dünyadaki diğer dondurmaları tahtından eden ve vazgeçilmeyen bir lezzet olan Maraş Dondurmasının merkezi KAHRAMANMARAŞTIR.